Dnešní dospívající lidé se ke drogám dostanou velmi brzy a velmi snadno. Běžné je, že drtivá většina populace již někdy v životě vyzkoušela drogy jako marihuana atd. Ano, dá se polemizovat o tom, jakou roli v našem životě hraje kofein nebo alkohol. Kromě drog je možné si vypěstovat závislost téměř na jakémkoli předmětu či aktivitě, která nám v určitém směru přináší požitek. Obvykle se ale jedná o moment, kdy v našem životě chybí určitá část a tímto způsobem jsme zvyklí ji substituovat. Jenže n látkách jako jsou drogy vzniká závislost bez ohledu na to, v jakém psychickém rozpoložení se právně nacházíme.
A problémem je to právě u mladistvých a dospívajících, kteří jsou pod poměrně velkým tlakem vrstevníků, obzvlášť v určitém období. Navíc jejich nervový systém není ještě dokonale vyvinut a je tudíž mnohem náchylnější k jakýmkoli zásahům zvenčí. Náchylnější v tomto případě znamená, že mnohonásobně jednodušeji se u nich závislost vytvoří a taky i při drobném ovlivnění nervového systému drogou je možné, že se u nich projeví následky ve formě změny ve vývoji systému. Proto je také otázka kratomu v naší společnost hojně diskutována. Co je kratom? Jde o látku, která se s nám rozšířila z oblasti Číny, Indie a celkově jihovýchodní Asie.
Vyrábí se z rostliny, která se jmenuje Mitragyna speciosa a právě listech obsažený mitragynin, je tou účinnou látkou. Běžně se v lékařství používá pro své analgetické účinky. Dříve měl své místo také při léčbě závislosti na opiu. Využíval se totiž pro zmírnění abstinenčních příznaků. Jelikož se jedná o látku, která je známa a využívaná až v poslední době, není nijak legislativně podchycena. Velmi jednoduše se k ní tedy mladí dostanou, přičemž již teď jsou zvyklí ji běžně užívat. Zda je to takto správně, je snad otázkou, která může být vyřešena až na podkladě studií, které ukážou, jaké účinky vlastně kratom má.