Znáte tu situaci. Jste někde na veřejném PC, a akutně potřebujete upravit fotku a rychle někomu poslat. Jenže co s tím? Flashku s portable programy sice máte, ale doma na stole. Totéž se může stát na návštěvě, nebo někde, kde prostě není patřičný soft instalován. Nevadí, existují weby, které tuto službu poskytují online, a skoro ve všech případech zcela zdarma. Asi nejpotřebnější je úprava fotografií. Nafotíte fotečky, sednete k počítači třeba v knihovně, a rychle je chcete poslat. Nuže, můžete si vybrat z těchto programů, všechny jsou na webu a stále své služby zlepšují.
· Pixlr
· Sumo Paint
· Polar
· Fotor
· Be Funky
To je pět nejpoužívanějších a jsou jich desítky dalších. Těžko říci, který je lepší a který „horší“. Každý umí něco, a každý uživatel pracuje nějak jinak. Jeden je prostě zvyklý dělat to tak, a jiný zase obráceně. Některé editory umí vrstvy, některé ne, některé umí česky, některé jen jiné jazyky. Těch „počeštěných“ je velmi málo, ale předpokládá se, že už všichni umí anglicky, mimo mne ovšem. K těmto editorům nepotřebujete nějaké extra super znalosti, na většinu funkcí přijdete intuitivně, a k některým je návod. K Polaru dokonce česky a podrobně.
Přímo doporučit některý z editorů také nelze, z důvodů výše zmíněných. Každý je zvyklý pracovat jinak. A pod pojmem „úprava fotky“ si lze také představit pokaždé něco jiného. Výše zmíněné editory zvládají základní operace, a některé za příplatek spousty speciálních, pro amatéra však ne zrovna potřebných. Některý je na obsluhu jednoduchý a druhý složitý. Chce to prostě zkoušet a až narazíte na ten pravý, stačí si zapamatovat jeho název a víte, že jej můžete kdekoli na cestách použít.
Existuje i spousta mobilních aplikací, ale těmi, se zde zabývat nebudeme. Postačí, když víme, že můžeme využít služeb velmi zajímavých foto editorů, aniž je máme instalovány v počítači, nebo uloženy na flashce.