V každém zaměstnání může dojít ke zranění, které si pracovník sám nezaviní. Některá pracoviště jsou více riziková a některá méně. Stát se vám ale může cokoliv, kdykoliv a kdekoliv. Pokud došlo na pracovišti nebo místech, která se do něho počítají, k nějakému úrazu, pak máte jistě nárok na odškodnění.
- Jestliže jsou důsledkem trvalé následky, pak se hodnocení většinou odloží na jeden rok.
- Po této době je totiž většinou jasné, že další léčení už by žádný efekt nepřineslo.
Léčení i rehabilitace jsou tedy zastaveny a je možné přistoupit k řešení finanční stránky věci. O stavu, kdy se bude hovořit o trvalých následcích, rozhoduje pochopitelně ošetřující lékař.
Pouze soudní cesta je správná
Je také možné (a stává se celkem často), že se v pozdější době stav poškozeného ještě o něco zhorší. Mnoho lidí nemá tušení, že v tomto případě je možné žádat o nové hodnocení ztížení společenského uplatnění. Od nového hodnocení se poté ta přiznaná odečítají.
- Je také zapotřebí hlídat si promlčecí lhůtu.
- V tomto případě se jedná o tři roky.
Léčba pracovního úrazu ale může trvat dlouhou dobu, a tak je možné lhůtu pro vymáhání nároku https://www.epravo.cz/top/clanky/uplatneni-naroku-poskozeneho-na-nahradu-skody-ve-svetle-novely-a-uprava-zajisteni-naroku-na-nahradu-skody-v-trestnim-rizeni-90153.html na finanční kompenzaci značně oddálit. Rozhodným momentem se stává den, kdy se dají trvalé následky hodnotit.
- Při posuzování ztížení společenského uplatnění se bere v úvahu zejména
- věk poškozeného
- možnost pracovního zařazení
- dopad na soukromý život
- sociální postavení
- psychická újma
- ztráta sexuálních funkcí.
V zákoníků práce je řečeno, že se může ve výjimečných případech soudně zvýšit odškodné. Z toho je zřejmé, že domáhat se zvýšení odškodnění za trvalé následky https://www.poradnaodskodneni.cz/odskodneni-3/odskodneni-po-dopravni-nehode/trvale-nasledky-po-dopravni-nehode/, je nutné pouze soudní cestou. Tím pádem budete mít i jistotu, že nedošlo k pochybení ze strany pojišťovny. I to se stává poměrně často.