Rostlinná mléka zažívají boom. Používají se ve spoustě produktů, můžete si je dopřát do kafe, nebo pít místo klasického mléka. Je ale opravdu tak zdravé pro všechny a dokáže nahradit klasické kravské mléko?
Tak předně rostlinná mléka vlastně vůbec nejsou mléka. Mléko pochází z mléčných žláz savců. Rostlinné mléko se vyrábí lisováním a fermentací různých semínek, ořechů či jiných produktů. Rostlinné mléko je však natolik zažitý pojem, že se dnes využívá naprosto běžně a není vnímán nijak negativně. Mají své výhody i nevýhody, ostatně stejně jako všechno. Neobsahují cholesterol, laktózu a mají nižší množství nasycených tuků. Jsou vhodné pro osoby s nesnášenlivostí laktózy, popřípadě s alergií na bílkovinu kravského mléka. Některé jsou navíc zdrojem vlákniny, vitamínů, lecitinu… Nevýhodou je, že většina těchto produktů není vhodná pro malé děti, v případě sóji není vhodné až do tří let. Dětem do roka rozhodně nenahradí mateřské mléko, popřípadě umělou výživu.
Kokosové mléko obsahuje poměrně hodně tuků a nasycených mastných kyselin. Lehce jej připravíte doma. Stačí vám k tomu strouhaný kokos, který se zalije horkou vodou a nechá macerovat. Poté se rozmixuje a přecedí přes jemné plátno. Pokud chcete doplnit vápník, pak je dobré konzumovat mléko sezamové, popřípadě makové. Makové mléko obsahuje patnáctkrát více vápníku, než mléko kravské! Do dezertů je vhodné mandlové, které dobře odolává vysokým teplotám. Hodí se tím pádem na pečení ale třeba i do kávy.
U rostlinných nápojů si dávejte pozor na alergie. Většina z nich je totiž vyrobena ze silných alergenů, jako jsou třeba ořechy. Pokud z mléka pečete pro návštěvu, pro jistotu je na to upozorněte, abyste jim nepřivodili problémy.
Pokud se z nějakého důvodu rozhodnete vyhýbat se kravskému mléku, pak jsou rostlinné nápoje vhodnou alternativou, avšak chce to kombinovat jednotlivé druhy tak, aby vám nechyběly všechny možné vitamíny a minerály.