Všechny druhy níže uvedených čajů pochází z rostliny Čajovníku čínského. Následují různé úpravy jeho lístků, které vedou k jiné chuti a vlastnostem daného čaje. Nejdůležitější je, aby Vám čaj chutnal, jedině tak si ho užijete. Neméně důležitá je ale kvalita připravovaného čaje. Pozor bychom si měly dát hlavně na pesticidy a informovat se o úplném složení, dovozci, z jaké je země a oblasti, čerstvosti.
Příprava v kostce
Základní informace se mohou lišit v závislosti na druhu. Někteří zalévají každý čaj vodou o teplotě 100°C a nechají louhovat tak dlouho, dokud čaj nevypijí. To není ideální, už kvůli tomu, že se do čaje uvolní třísloviny a čaj tak nabyde na hořkosti. Přijdeme tím o tu pravou a jedinečnou chuť.
Bílý čaj je považován za velkého konkurenta pro zelený i černý. Jedná se o chuťově jemný čaj, který se zalévá při teplotě 80°C. Louhovat se může 3 až 5 minut.
Zelený čaj se zalévá stejnou teplotou jako bílý. Oba lze použít na 2 až 3 další nálevy. Pro další nálevy může být teplota vody, kterou to budete zalévat vyšší a zároveň se budou louhovat déle.
Polozelený čaj je přechodem mezi zeleným a černým čajem. Je sladší chuti a teplota zalévání se pohybuje v rozmezí 60 až 70°C. Louhuje se maximálně dvě minuty. Tento čaj se podává čínským rituálním způsobem zvaným Gong Fu Cha.
Černý čaj zalévejte vodou o 100°C. Tento druh čaje má silnější vůni a má větší obsah kofeinu než jiné čaje (40 mg kofeinu na 200 ml). Louhovat se může až 5 minut.
Hosté ve Vašem podniku jistě ocení, když u každého čaje bude napsaný původ, pozitivní účinky i zajímavosti. Ano, do Vašeho podniku přijdou i ti, kteří na to nehledí a chtějí si dát „prostě“ čaj. Tací se snad spokojí s tím doporučeným od obsluhy a příjemným prostředím. K čajovému dýchánku se dokonale hodí tmavší prostor s tlumenými světly, svíčkami. Atmosféru doladí vonné tyčinky, koberce a polštářky. Porozumíte-li čajům, logicky porozumíte vlastní čajovně mnohem více.