Jeden z nových trendů výživy je tzv. živá nebo syrová strava. Konzumují se pouze potraviny, které nebyli tepelně upravené, a to až do teploty 42 °C. Tato teplota není zcela ezoterická, při vyšších teplotách už totiž začínají denaturovat proteinové řetězce v této potravě zvané enzymy. Enzymy jsou takový malý roboti, kteří v sobě skrývají katalytickou aktivitu a řídí tak rychlost i energetickou náročnost chemických reakcí. Při vaření je množství těchto enzymů degradováno vysokou teplotou.
Mikrobiom neb váš symbiotický společník
Věděli jste, že větší část z toho, co vás tvoří nejsou ani vaše vlastní buňky? Na každou lidskou buňku se v těle nachází asi deset buněk bakteriálních – a to i dobrých, které nám pomáhají tvořit optimální zdraví, i těch špatných, se kterými náš imunitní systém vede neustálý boj. Každá bakterie se živí něčím jiným a prospívá v odlišném prostředí. Pokud tělu dodáváme vhodnou stravu, budeme v sobě živit ty dobré bakterie. Dále v sobě nosíme i houby a kvasinky. Jedním z důležitých úkolů těla je udržovat neustálou rovnováhu mezi těmito formami života.
V nedávných studiích byl prokázáno úzké spojení mikrobiomu s mentálním zdravím jedince. Čím více si naše střeva budeme hýčkat, tím budeme šťastnější.
Jak zařadit živou stravu do jídelníčku
Ať už jste si na začátku tohoto článku začali klepat na čelo nebo jste přívrženci tohoto stravovacího návyku, nyní už doufám máte dostatečný důvod na to, zamyslet se o zařazení některých živých potravin do vašeho jídelního plánu. Můžete si dát:
· Fermentované potraviny: syrové kvašené zelí, kim-chi a jinou zeleninu, která prošla mléčným kvašením
· Nápoj Kombucha nebo jiné kvašené limonády (zázvorová), které si můžete vyrobit doma
· Kyselé jogurty
· Syrovou zeleninu a ovoce
· Kváskové pečivo
· Částečně naklíčené obilniny nebo luštěniny: například pomazánka z naklíčené čočky (zde ale pozor na kyselinu fytovou, vždy přidávejte alespoň lžíci jablečného octa při máčení) nebo kaše z máčené pohanky.