Jakékoli zdravotní potíže je nutno konzultovat s lékařem. Je jedno, jaký bude jeho další postup, ale zcela jistě vám doporučí si něco hlídat. Většinou je to hladina cukru, a tudíž vás čeká neustálé měření glukometrem.
Hlídání a měření tlaku se také stalo běžnou záležitostí. Takže musíte mít doma tlakoměr. O přesnosti nebudeme diskutovat, většinou je na výrobku uvedeno, že jde pouze o orientační údaje.
Jenže, co když potřebujete „natočit“ EKG? To vás lékař musí poslat na odborné pracoviště, nemá-li přístroj na měření přímo v ordinaci. A nyní si představte, že i to EKG zvládnou vaše hodinky.
Ne, není to žádná převratná novinka, v USA to již běžně funguje. V Evropě a v naší zemičce si museli uživatelé chvíli počkat. Nakousnuté jablko, rozuměj Apple, nijak s dodávkou softwaru k nám nespěchalo.
Stroj se jmenuje Apple Watch Series 4 a díky velmi citlivým čidlům umí změřit EKG. Jistě víte, co to je. Pokud ne, bleskem vysvětlím. Zkratka znamená Elektro Kardio Graf. Ten měří, a nyní si dovolím citovat z odborné literatury, časovou změnu elektrického potenciálu způsobeného srdeční aktivitou. Hodně zjednodušeně prostě měří, jak vám pracuje srdce.
Nyní si asi říkáte, že to je k ničemu, že u klasického lékaře máte dlouhý papír popsaný spoustou údajů, což hodinky přece nemohou umět. Ne, neumí. Hodinky vám samy nic nevytisknou, ale po připojení k počítači vám to už vytisknout umí a také vytisknou a vy to můžete předat lékaři.
Cena stroje se pohybuje od osmi tisíc až po dvanáct. Za tyto peníze má obrovské množství funkcí, ale my zůstaneme u srdíčka a zdraví. Hodinky prý poznají pád vašeho těla, což hlídá next-gen akcelerometr a gyroskop. A co je asi největší přínos, dokáží měřit fibrilaci síní, což je myslím naprosto jedinečná funkce.
Je jasné, že měřené údaje nebudou tak přesné jako přístroj v ordinaci odborného lékaře, ale službu udělají.
Věřím, že zdraví, ale obzvláště lidé se zdravotními potížemi je jistě uvítají a hodinky jim budou vděčným pomocníkem.