Dělají šaty člověka?

Dělají šaty člověka?

Každý z nás zná notoricky známou větu: Šaty dělají člověka. Všichni si to uvědomují a podle toho se oblékají. Oblečení hrálo v minulosti velmi velkou roli, jistě tomu tak je i v dnešním dvacátém prvním století, ale opravdu to musíme takhle přehánět?

Odíváme se podle toho, jak kdo uzná za vhodné či do jaké společnosti se chystá, ale především vybíráme oděv, který je značkový. Většina naší pubertální mládeže nosí jen věci značky Adidas, Nike, Puma nebo jiné velmi známé firmy. Mají dojem, že co nejdražší oblečení s co nejlepší značkou jim dodá na popularitě a výjimečnosti. Je pravda, že je pak znatelný rozdíl mezi klukem ve značkovém a jiným skromněji oděném hochem ze sociálně slabší rodiny. Ale zakoupí-li si všichni bohatší mládenci například černou mikinu se zajímavým potiskem ve stejném obchodě, budou pak stejně všichni stejní. Má potom význam když, si kupují novou a novou mikinu? A co třeba takoví sportovci. Vážně potřebují nejnovější model od Pumy, aby zaběhli nejlepší čas v závodě, popřípadě světový rekord? Musejí mít po každém závodě nové tretry kvůli opotřebovanosti nebo jde také jen o dokazování si, že jsou něco víc než ti co skončili v umístění závodu pod nimi?

Co všechno by se dalo koupit za peníze utracené za všechny tyto „zbytečnosti“ ?  Kolik lidských životů v chudých státech by se dalo zachránit kdyby se dnešní pubertální mládež a nejen ta uměla trochu rozhlédnout po světě a trochu se uskromnit ve svém plýtvání  penězi a snažit se pomoci tam kde je to potřeba?

Proč módní návrháři vymýšlejí  oděvy jen na super štíhlé modelky a tak nám vnucují názor, že jen ženy se štíhlými boky jsou krásné?  Proč se dnešní svět dívá na vysoké a štíhlé ženy jinak než na ženy, které jsou trochu při těle? Vždyť ne vždy za to ty ženy mohou, už jen třeba genetické problémy se štítnou žlázou. Proč jsou tyto osoby vytlačovány na okraj společnosti? Jsou snad hloupé, divné nebo jsou nějak jinak „divné“, že je dnešní společnost odmítá přijmout? Ne! Jen nemůžou vypadat populárně a výjimečné jako ty dívky se štíhlými boky. Denně vidíme na bilboardech,v časopisech a katalozích dívky, které se usmívají a snažíme se je napodobit, protože ony jsou přece ty dokonalé. A kam to vede? V extrémních případech až k bulimii a anorexii jen kvůli tomu, že se ony slečny potřebují vejít do některých šatů a oblečků jen kvůli dnešní módě, která bude stejně už pozítří jiná.

Na všechny tyto otázky se dá celkem jednoduše odpovědět. Nejen šaty hýbou moderním světem, ale rovněž peníze. Jejich vliv je tak obrovský, že se uplatňuje v oblasti módy víc než je zdrávo. A v konečném dopadu ovlivňuje jak onu mládež, tak i zmíněné sportovce a další lidi. Takto to všichni známe v nám blízké civilizované společnosti. Jakmile se však podíváme na přírodní národy, které peníze neznají, zjistíme, že šaty dělají člověka i zde. Je to sice v úplně jiné podobě a často se ani o šaty nejedná, ale móda to je stoprocentně. Africké a jihoamerické indiánské kmeny se zdobí a „odívají“ podle svých zvyků, a to co nám připadá hrozné, je u nich krásné.

Takže co říci na závěr? Jistě šaty dělají člověka. Když uvidíme pána v obleku a chlapíka v kraťasech určitě na nás udělá daleko lepší dojem pán v obleku. Čím lépe se oblékáme tím lepší můžeme čekat reakce od okolí. Také musíme brát v ohledu, na jakou příležitost se oblékáme, na které místo se chystáme vyrazit nebo do jaké společnosti hodláme jít. V každém z nás je nějaký popud, který nás nutí se hezky oblékat. Někteří lidé ho mají až příliš velký, jiní zase méně. Kéž by se mohla hladina tohoto popudu v každém vyrovnat na stejnou, abychom se pak nemuseli předbíhat v kráse a výjimečnosti. Leč pak bychom nemohli tvrdit, že šaty dělají člověka…